Jak to začalo?

Čím jsou penny aukce? Začněme od toho, že navazují na tradiční dražby v exkluzivních Aukčních domech. Pánové v oblecích a dámy v krásných večerních šatech soutěžili o cenné předměty. S civilizačním rozvojem a nastáním internetové éry se aukce začaly přenášet do virtuálního světa. Časem vznikla zvláštní forma online nakupování, tedy penny aukce. Prozkoumejme tedy tento průběh společně!

Není co krýt – tradiční aukce nebyly dostupné pro obyčejné lidi národu. Účast v dražbách si mohla dovolit výlučně elita, ti z nejvyšší vrstvy s tučným bankovním účtem. Vyvolávací ceny různých tovarů byly mimo dosah obyčejného člověka. O boji o umělecká díla mohli jiní pouze snít. Nerozlučným prvkem každé tradiční aukce bylo trojité udeření kladívkem, které odrátavalo čas do konce aukce. Vítěz – ten kdo nabídl nejvyšší cenu – byl pouze jeden, ostatním zůstaly pouze oči pro pláč.

[pullquote]Proč se penny aukce stávají stále populárnější? Úspěch tohoto nápadu je založen na kombinaci nákupu a zábavy. Vracíme se k myšlence tradiční aukce v Aukčních domech, ale v přepracované verzi.[/pullquote]

Emoce, které provázely tradiční aukce se udělovaly nejen tím, co dražili ale i publiku. Tak vznikl nápad, aby mohli dražit i ti méně zámožní. Realizaci tohoto plánu umožnil internet. Dražby přestaly být dostupné pouze pro milionáře. Každý může ve správnou chvíli navýšit cenu a těšit se z vítězství. Asi každý, kdo má doma internet byl alespoň jednou na stránce online aukcí. Vznik platforem tohoto druhu zvýšilo zájem o virtuální nakupování. Nicméně, od samého začátku se trošku lišily od klasického modelu aukce.

jaktosieNamísto emocí, které soutěžení doprovázejí, máme nabízenou možnost „Kup teď“, která zabíjí bojovného ducha. Výsledek? Internetové aukce jsou nudné. Tyto portály jsou navštěvovány hlavně osobami, které chtějí daný produkt koupit levně. Může být nový nebo používaný – nejdůležitější je cena. Musí být atraktivní. Internetové aukce jsou také využívány pro výměnu zboží mezi uživateli. Vášniví sběratelé tam nacházejí věci, díky kterým mohou rozvíjet své hobby. Online dražby se staly místem, které je frekventně navštěvují lovci příležitostí. Vyhledávají chtěný produkt, klikají na tlačítko „Kup teď“, platí a čekají na doručení zásilky. Kde je v tom vzrušení? Kde je súťažlivosť? Kde je napětí? Není přítomno.

Hlad konsumentů po dobrodružství uspokojili až penny aukce. Jejich historie je krátká – má cca 10 let. Avšak kořeny all-pay aukcions jsou mnohem starší a sahají až do roku 1932. Tehdy americká banka prodala na aukci pozemek a celý majetek bankrutujúceho farmáře. Majetek byl prodán za levný peníz. Stalo se to díky jiným zchudlých farmářům, kteří v rámci solidarity překazili zájemcům podbíjení ceny. Tak vlastně vznikla myšlenka na název „penny aukce“.

[pullquote]Zaprvé – bohatí a chudí – se mohou zúčastnit závodů o vítězství. Nepočítá se vaše peněženka, ale taktika.[/pullquote]

Proč se penny aukce stávají stále populárnější? Úspěch tohoto nápadu je založen na kombinaci nákupu a zábavy. Vracíme se k myšlence tradiční aukce v Aukčních domech, ale v přepracované verzi. Zaprvé – bohatí a chudí – se mohou zúčastnit závodů o vítězství. Nepočítá se vaše peněženka, ale taktika. Nestojíme už tváří v tvář s našimi konkurenty. Díky internetu, jenž poskytuje anonymitu,podporuje větší sebevědomí a může pomoci při obmýšľaní strategií. Za druhé, je nemožné odolat vyvolávací ceně, která vždy začíná od 0 Kč. Stejně atraktivní je také konečná cena výhry – vždy nižší než na trhu.

Penny aukce mají významné výhody oproti konvenčním aukčních službám. Jejich hlavní výhodou je, že při nákupu není nuda. Na penny aukcích musíš o předmět, který máš na dosah ruky, zabojovat. Každé následující navýšení ceny souperem znamená ohromný nárůst emocí. Toto není obyčejný obchod (hotovost za výrobek). To je recept na zábavu. Přihazuješ, čekáš na reakci soupeřů, v napětí počítáš sekundy na aukčních stopkách, opět přihazuješ… Vzrušení nemá konce. Na ostatních portálech, namísto navyšování ceny vybíráš možnost „Kup teď“. Několik kliknutí a hotovo. V tomto případě můžeš zapomenout na bojovnost a zábavu. Vybíráš po sobě následující tlačítka a utápíš se v monotónnosti.

Penny aukce vyplnili mezeru na trhu internetového nakupování. Nabízejí dražby s opravdové události ve virtuálním světě. Co je důležité, zajišťují skvělou zábavu.

Author: wellbid

Share This Post On

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *